koronavirüsün ticarete etkisi
Koronavirüsün Ticarete Etkileri
Yükselen Trend E-Ticaret Mi?

Koronavirüsün Ticarete Etkileri?

Koronavirüsün Ticarete Etkileri, Bir süredir tüm dünya gibi ülkemizde Covid19Korona virüsün etkisi altında. Bu süreçte sağlıklı kalabilmek en önemli önceliğimiz elbette. Bu nedenle uzunca bir süre evlerden çıkmadık. Kendimizi, yakınlarımızı ve sevdiklerimizi izole etmeye çalıştık. Ancak dünya devam ettiği için ticaretinde devam etmesi gerekiyordu ki ne yazık ki ülkemizde diğer tüm dünya devletleri gibi zor bir ekonomik sürecin içerisine girdi. Neredeyse tüm sektörlerde durma noktasına gelirken büyüyen ve ivme kazanan sektörler gerçekten var mıydı?

Normalleşme süreçlerinin başladığı bu günlerde sanırız artık ülkemizde ki her birey dijitalleşmenin önemini eskisinden çok daha iyi biliyor ve çok daha iyi anlıyor.
Şirketler, bireyler, yatırımcılar Mart 2020 öncesinde yatırımlarını araçlara, binalara, ürünlere yaparken bilişimi ve dijitalleşmeyi hep 2. hatta 3. planda görüyorlar ve önemsemiyorlardı. Ve ne yazık ki bu süreçte işte dijitalleşemeyen, ve işini internete taşımayan / taşımamış olan firmalar tam olarak bir dar boğazın içerisinde kaldılar.

Koronavirüs sadece sağlığı değil, tüm dünya da ve ülkemizde ticareti de etkiledi. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında evlerinde oturmak zorunda kalan, çalışamayan, üretemeyen çalışanlar ve evlerinde aynı ofisteki gibi, hatta ve hatta ofistekinden çok daha verimli çalışan, üreten 2 farklı grup ortaya çıktı.

Büyük ofislere ödenen gereksiz kiralar, kocaman show-roomlar, mağazalar, üretim tesisleri; internet üzerinden müşterilerine ulaşan, eticaret paketleri kullanan ve eticarette satışlarını arttıran firmalar kadar rağbet görmedi ve müşterisine ulaşamadı.

koronavirüsün ticarete etkileri

E-Ticaret Paketleri Kullanan Firmalar

Koronavirüsten etkilendi mi?

E-Ticaret Paketleri Fiyatları

E-ticaret paketleri kullanan firmalar Koronavirüsün Ticarete Etkileri sürecinde neredeyse tüm sektörler küçülürken hatta pek çoğu kapanmanın eşiğine gelirken, büyüyebilen, artan iş hacmine yetişemeyen bir iki sektörden biri olmuştur.

Bu pandemi süreci dijitalleşmenin, işimizi internete taşımanın, potansiyel müşterilerimizi internet bulmamız gerektiğinin en büyük ve acı ispatı olmuştur.
Koronavirüsün etkileri ile tüm dünya mücadele ederken, iş dünyası da işin sağlıktan ziyade ticari boyutları ile mücadele etmeye çalıştı. Ve ne yazık ki pek çok ticaret odasının, derneğin, kurumun bile bu sürece hazır olmadığını acı tecrübe ile görmüş olduk. Peki hazır olmak nedir? Neyi ifade ediyor tam olarak?

İşimizi Dijitale Nasıl Taşırız?

Dijital Dönüşüm Nedir?

İşimizi dijitale taşımak bir başka değişle dijitalleşmek nedir?

Aslında artık herkes bu sorunun cevabını biliyor. Yaşanabilecek her hangi bir olumsuzlukta, işimizi ve müşterilerimizi ofise bağlı kalmadan, internetin ve bilgisayarın olduğu her hangi bir yerden yönetebilme fiilerinin tamamına verilen addır diyebilir miyiz? Veya satışlarımızı yapabilecek alternatif kanallar üretebileceğimiz tüm mecralar. Yada belki de en doğru ifade ile, kendimizi, firmamızı, ürün ve hizmetlerimizi her an ve her kosulda müşterilerimize kosulsuz hizmet verecek şekilde hazırlamaktır diyebiliriz. Bugün artık internet üzerinden erişilemeyen satış yapamayan ve yeni müşteri bulamayan hiçbir firma ticari hayatına devam edemeyecek.

İşte tamda bu yüzden biz her zaman yanınızdayız..

Hemen Bizimle İletişime Geçmek için, TIKLAYINIZ.

Firmamızı Linked IN’ de takip edebilirsiniz.

Bizi İnstagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi