Özel Yazılımda Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Daha önce Özel Yazılım Nedir makalemizde de belirttiğimiz üzere; Özel yazılım firmaların kendi iş süreçlerine özel olarak tasarlattığı hazır yazılımlardan farklı olarak tam istedikleri gibi çalışan uygulamalardır. (Yazının devamı için tıklayınız)

Firmanıza özgü olarak tasarlatacağınız yazılım projelerinin başarılı olabilmesi hiç şüphesiz bazı yapı taşlarının doğru konumlanmasına bağlıdır. Peki nedir bu yapı taşları?

Özel Yazılım

 • Öncelikle özel yazılım projenizde ne isteyeceğiniz, talebininiz ve beklentileriniz net olmalı.Özel yazılım projelerinde en önemli etken talebin ne olduğunun en başından doğru bilinmesidir.
 • Doğru Yazılım Şirketi / Ekip Seçilmelidir.
  Dünya da yapılan bir araştırmaya göre yazılım projelerinin %85′ ten fazlası şu veya bu sebepten ötürü başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle özel yazılım projelerinizde başarılı olabilmeniz için en önemli etkenlerden biri doğru yazılım firmasını seçmektir. Bu seçimde firmanın profili, referansları, çalışan kişileri, konumu, vizyonu ve hedeflerini anlamak çok önemlidir.
 • Doğru Alt yapı seçilmelidir.
  Her ne kadar özel yazılım projeleriniz de doğru ekibi seçtiğiniz de onlar sizi yönlendirecek olsa da. Size özel tasarlanacak olan yazılımın uygun bir alt yapıda planlanması da şüphesiz projenizin başarılı olmasını sağlayacaktır. Günümüzde web projeleri ağırlıklı olarak MVC .Net olarak geliştirilmekte, Mobil uygulamalar Native olarak geliştirilmekte ve masa üst uygulamalarda ağırlıkllı olarak C# ile geliştirilmektedir.
 • Doğru Proje Takvimi
  Firmalara özel olarak hazırlanan yazılımlarda en önemli sorun proje teslim tarihidir. Firmalar projeleri olması gerekenden çok daha erken teslim almak isterler. Ve ne yazık ki çoğu zaman doğru analizin olmaması veya yazılım firmasının şartları zorlayarakta olsa süreye uyacağı varsayımları çoğunlukla yerini bulmaz. Unutulmaması gerekir ki, yazılım fikriniz ne kadar iyiyse teslim / yazılım süreçleri de bir o kadar uzun olacaktır. Bazı durumlar projeyi hızlı teslim almak istemeniz uzun dönemde daha farklı sorunlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.
 • Projelerin Alpha ve Beta testleri
  Projeniz bitti ve sıra geldi artık teslim almaya. Bunu yapmadan önce yazılım şirketinin alpha ve beta testlerini yapıp yapmadığının mutlaka sorun ve cevap her ne olursa olsun, sizde mutlaka projenizi test edin.
  Unutmayın ki, her yazılım projesinin bir garanti süresi vardır ve bu süre sonunda ileteceğiniz sorunlar firma tarafından ücretli olarak işleme konulabilir.

Tüm bu yazılın maddelerin hiç birine dikkat etmeden kafanız rahat bir özel yazılım projesi yapmak isterseniz de, bizimle iletişime geçebilirsiniz 🙂