Most CMS

Birleşik CMS genellikle geleneksel İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ismiyle adlandırılır. Bir web sitesinin veritabanına bağlanan ve veritabanını değiştiren,güncelleyen, içeriği ve bölümleri stilize bir ön uca yayınlayan tümüyle erişilebilir arka uç sunar. Birleşik CMS her şey dahil bir çözüm olsa da yazılım hizmeti (SaaS) CMS ile arasındaki temel fark, birleşik CMS’in çalışmak için özel bir web barındırma hizmetine ihtiyaç duymasıdır. Web barındırma hizmeti görece uygun fiyatlı olsa da İçerik Yönetim Sistemi CMS yazılımının çalışması için belirli teknolojileri kurmak ve bakımlarını yapmak gerektiğini hatırlamak önemlidir. Ayrıca, birleşik CMS sürekli kullanım için muhtemelen bir yöneticinin sistemi kurmasını ve yapılandırmasını gerektirir. WordPress birleşik CMS örneği olarak kullanıcılara yüklemeleri, web sitesi açmaları ve sonraki süreçte içerik yayınlamaları için eksiksiz bir paket sunar.

SaaS CMS de eksiksiz uçtan uca bir çözüm sayılır ama birleşik İçerik Yönetim Sistemi‘ nin (MostCMS) aksine, SaaS CMS cloud ortamda (bulutta) barındırılır. Bu nedenlede kurulum, yükleme veya önceden yapılandırılmış web barındırma hizmetlerine ihtiyaç olmaz. SaaS tabanlı CMS, sunucu veya web barındırma konularındaki ek iş yükleri olmaksızın tüm özellikleri sunar. Web’de kolayca yer almaya ihtiyaç duyan şirketler için mükemmel bir çözümdür. Her tür kullanıcının hızla web siteleri oluşturmasına, içeriği yönetmesine ve dijital kanallar aracılığıyla dağıtmasına olanak tanır.

Ayrık İçerik Yönetim Sistemi CMS’te web sitesinin sunum kısmı arka uçtan “ayrı” durumdadır. Teslimat sistemi web sitesinin arasında yer alır ve bir uygulama programlama arayüzü (API) aracılığıyla arka uca erişir. Ayrık CMS, arka uçta yaratılan içerikle etkileşim kurmak için çok fazla esneklik sunan daha gelişmiş bir çözümdür. Örneğin, bir kuruluşun içerik arşivini mobil uygulamala veya tablet uygulamaları gibi yeni bir amaç için kullanmak istediğini varsayalım. Bu durumda, içerik ve bilgilerinizi arka uçta tutarlı biçimde korurken çok sayıda, uyarlanabilir uygulamayı desteklediği için ayrık CMS cazip bir çözüm haline gelecektir.

Başsız İçerik Yönetim Sistemi CMS yalnızca veritabanına erişen ve içeriği özel oluşturulmuş ön uç web uygulamasıyla depolayan bir arka uç sistemine sahiptir. Ayrık CMS’ten daha fazla esneklik sağlar ama diğer seçenekten çok daha fazla emek ve iş gücü ister. Başsız CMS genellikle bir geliştiricinin ön uç uygulaması tasarlamasını, yaratmasını ve bağlamasını gerektirir. Bu nedenle bu opsiyona sahip içerik yönetim sistemleri için ekipte geliştiriciler bulunması gerekir. Buda haliyle daha maliyetli bir yapı oluşmasına sebep olur. Başsız CMS, içeriğine nasıl erişileceği konusunda tam kontrol ve esneklik isteyen kuruluşlar için iyi bir çözümdür. Ön uçta web sitesi, mobil uygulama veya diğer türlerde özel bir uygulamaya olanak tanırken içerik depolama ve organizasyon olanakları sunar.

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ

İçerik Yönetim Sistemi Most CMS şirketleri dijital süreçlerini yönetmelerine imkan ve kolaylık sağlar. Şirket içerisinde faaliyet gösteren tüm ekip ve takımlar bu sistemi kullanarak içerik üretebilir, düzenleyebilir, yayınlayabilir ve yayından kaldırabilir.

İçerik depolamak için merkezi bir konum olarak çalışır ve yerleşik (veya tasarlanmış) iş akışları kullanarak iş birliğine dayalı içerik yönetimi ve yaratımına yönelik otomatik süreçler sağlar. Rollere göre bireylere farklı ayrıcalık ve sorumluluklar sağlanır. Örneğin, yazarlar çalışmalarını gönderip kaydedebilir, ancak editörler bunları düzenleyebilir ve yayınlayabilir. Yöneticiler tüm bunları yapabilir ve kuruluştaki diğer kişilere içerik güncelleme veya düzeltme izni verebilir.
 
Most İçerik Yönetim Sistemi CMS, internet sitelerinin ve net sitesi içeriklerinin minimum teknik iş yüküyle yaratılmasına ve yönetilmesine backyardımcı olur.
 
Böylece, proje veya trafik yöneticisi olarak zaman harcamak yerine daha iyi içerikler oluşturabilirsiniz. İçerik yönetimi için kolay ve uygun maliyetli bir çözüm sağlayan CMS, şirketlerin tam zamanlı içerik geliştirme ekibine yatırım yapmadan içeriklerini yönetmelerine ve dağıtmalarına olanak tanır.
 

Ayrıca dilerseniz, kredi kartı ile ödeme seçeneği ile müşterilerinizden anlık olarak ödeme alabilir ve bu ödemeleri Erp sistemlerinize tek tuşla aktarabilirsiniz. Üstelik PromaksUyumsoftSapNebimOracleMikroLogo ve Netsis Erp Programları ile direkt entegre.

İçerik Yönetim Sistemi Türleri (CMS)
Neredeyse her CMS iki bölümden oluşur; ön uç ve arka uç.
 
Ön uç, kullanıcının etkileşimde bulunduğu bölüme verilen isimdir.
 
Web siteleri bu alanda görsel olarak yapılandırılır ve stil kazanır. Ön uç, şirketinizin markasıyla eşleşen zengin ve etkileşimli içerikler sunmak için HTMLCSS ve JavaScript’i bir araya getirir.
 
CMS‘in arka ucu, bir net sitesine yeni içerik göndermek için kullanılan uygulamadır. İşlem, CMS’inizin ön ucuna kolayca içerik eklemek, oluşturmak ve yayınlamak için web arayüzüne erişerek başlar.
 
HTMLCSS ve JavaScript bilmek yerine, Microsoft word’e benzer bir arayüzde içerik yaratırsınız. Ardından arka uç, bu içeriği veritabanında depolar ve internet sitesinin ön ucunda yayınlar.
 
Bu iki sistem birlikte CMS’i oluşturur. Web teknolojilerini anlamak zorunda kalmadan veya web uygulamanızı sıfırdan oluşturmadan içerik yayınlamanıza olanak tanır.
 
Bugün kullanılabilen farklı içerik yönetim sistemi türleri vardır. Bunlara kısaca aşağıda değineceğiz.
1. Birleşik CMS

Birleşik CMS genellikle geleneksel İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ismiyle adlandırılır. Bir web sitesinin veritabanına bağlanan ve veritabanını değiştiren,güncelleyen, içeriği ve bölümleri stilize bir ön uca yayınlayan tümüyle erişilebilir arka uç sunar.

Birleşik CMS her şey dahil bir çözüm olsa da yazılım hizmeti (SaaS) CMS ile arasındaki temel fark, birleşik CMS’in çalışmak için özel bir web barındırma hizmetine ihtiyaç duymasıdır. Web barındırma hizmeti görece uygun fiyatlı olsa da İçerik Yönetim Sistemi CMS yazılımının çalışması için belirli teknolojileri kurmak ve bakımlarını yapmak gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Ayrıca, birleşik CMS sürekli kullanım için muhtemelen bir yöneticinin sistemi kurmasını ve yapılandırmasını gerektirir. WordPress birleşik CMS örneği olarak kullanıcılara yüklemeleri, web sitesi açmaları ve sonraki süreçte içerik yayınlamaları için eksiksiz bir paket sunar.

2. SaaS CMS
 
SaaS CMS de eksiksiz uçtan uca bir çözüm sayılır ama birleşik İçerik Yönetim Sistemi‘ nin (MostCMS) aksine, SaaS CMS cloud ortamda (bulutta) barındırılır.
Bu nedenlede kurulum, yükleme veya önceden yapılandırılmış web barındırma hizmetlerine ihtiyaç olmaz.
 
SaaS tabanlı CMS, sunucu veya web barındırma konularındaki ek iş yükleri olmaksızın tüm özellikleri sunar.
 
Web’de kolayca yer almaya ihtiyaç duyan şirketler için mükemmel bir çözümdür. Her tür kullanıcının hızla web siteleri oluşturmasına, içeriği yönetmesine ve dijital kanallar aracılığıyla dağıtmasına olanak tanır.
 
3. Ayrık İçerik Yönetim Sistemi CMS
 
Ayrık İçerik Yönetim Sistemi CMS’te web sitesinin sunum kısmı arka uçtan “ayrı” durumdadır. Teslimat sistemi web sitesinin arasında yer alır ve bir uygulama programlama arayüzü (API) aracılığıyla arka uca erişir.
 
Ayrık CMS, arka uçta yaratılan içerikle etkileşim kurmak için çok fazla esneklik sunan daha gelişmiş bir çözümdür.
Örneğin, bir kuruluşun içerik arşivini mobil uygulamala veya tablet uygulamaları gibi yeni bir amaç için kullanmak istediğini varsayalım.
 
Bu durumda, içerik ve bilgilerinizi arka uçta tutarlı biçimde korurken çok sayıda, uyarlanabilir uygulamayı desteklediği için ayrık CMS cazip bir çözüm haline gelecektir.
 
4 Arabirimsiz CMS
 
Başsız İçerik Yönetim Sistemi CMS yalnızca veritabanına erişen ve içeriği özel oluşturulmuş ön uç web uygulamasıyla depolayan bir arka uç sistemine sahiptir.
 
Ayrık CMS’ten daha fazla esneklik sağlar ama diğer seçenekten çok daha fazla emek ve iş gücü ister.
 
Başsız CMS genellikle bir geliştiricinin ön uç uygulaması tasarlamasını, yaratmasını ve bağlamasını gerektirir.
Bu nedenle bu opsiyona sahip içerik yönetim sistemleri için ekipte geliştiriciler bulunması gerekir.
 
Buda haliyle daha maliyetli bir yapı oluşmasına sebep olur.
 
Başsız CMS, içeriğine nasıl erişileceği konusunda tam kontrol ve esneklik isteyen kuruluşlar için iyi bir çözümdür. Ön uçta web sitesi, mobil uygulama veya diğer türlerde özel bir uygulamaya olanak tanırken içerik depolama ve organizasyon olanakları sunar.

Mostidea Yazılım

Most Hizmet Kalitesine Her Büyüklükten 450+ Firma Güveniyor..

İletişim Hattı & E-posta

+90 (212) 909 1 904info@mostidea.com.tr

Merkez Ofis

Karadeniz Mah., Eski Edirne Asf. No:408, J Blok Kat:3 D.104 Viaport Venezia- 34250 Gaziosmanpaşa/İstanbul

GOSB Teknopark

GOSB Teknopark, Hibrit 2 Binası No:16, 41480, Gebze Osb/Gebze/Kocaeli

Çalışma Saatleri

9:00 – 18:00

    Teklif Al - Sizi Arayalım

    Taleplerinizi sizi arayalım formunu kullanarak bize iletebilirsiniz.