UI ve UX Nedir

Mobil uygulama yapan firmalar genellikle proje bazlı olarak fikirlerinizi teknolojiye dökmek amacıyla çalışırlar. Onları öne çıkaran en önemli unsur ise UI ve UX Nedir konusudur.
Günümüzde teknolojik gelişmeler mobil cihazların kullanım sıklığını ve amacını hiç şüphesiz ki arttırmış durumda. Neredeyse artık elinde akıl telefon olmayan, mobil cihaz olmayan çocuk bile kalmadı.

Hal böyle iken de, bu mobil cihaz kullanıcıları bir pazarlama unsuru olarak görülmeye başlandı. Gerek mobil oyunlar ile, (Strateji, Aksiyon vb) mobil kullanıcılara yönelik uygulamalar çıkarken bunları finans ve banka uygulamaları ve sosyal medya uygulamaları, iş ve takip uygulamaları takip etmeye başladı.Tüm bu gelişmelerle birlikte mobil Uygulama yapan firmalar için lüks olmaktan ziyade bir ihtiyaç durumuna geldi. Firmalar artık hem ürünlerini ve hizmetlerini müşterilerine daha kolay ulaştırabilmek için hemde şirket içi uygulamalarını kendi çalışanlarına daha kolay ve hızlı kullandırabilmek için mobil yazılım ihtiyaçları duyuyorlar.

Tabii ki bireysel girişimcileri de bu denklemin dışında tutmamak lazım. Sadece son 1 yılda dünya genelinde yatırım alan mobil uygulama sayısının onbinler düzeyinde olduğunu biliyor muydunuz?UI ve UX Nedir?

UI ve UX, UXD, UIDID* türünde ki kavramlar 2009 yılında hayatımıza girdi.

UI= User Interface,
UX= User Experience,
UXD= User Experience Designer,
UID= User Interface Designer,
ID= Interaction Design

Aslında bakacak olursak, UI ve UX birbirinden tamamen farklı iki kavramdır.
(User InterfaceUser Experience)

UI ve UX Nedir sorusuna bilişim sektöründe ki pek çok kişi bu söylem ve kavramların aynı şeyler olduğunu düşünürler. Oysa ki aslına bakacak olursak Sıcak ve Soğuk, Ak ve Kara, Gece ve Gündüz gibi birbirlerinden tamamen farklıdırlar. Bu farklılık tabii ki birbirlerinden bağımsız oldukları anlamına gelmez. Ama bu kavramlar tek bir anlam çıkarmazlar.Tüm bu bilgiler ışında sıra geldi en iyi mobil yazılım yazılım şirketi hangisidir sorusunun cevabına.

Aslında cevap çok basit, en iyi mobil yazılım geliştirme şirketi, sizin talebinizi en iyi anlayan, en doğru ve hızlı çözümü sunan, UI ve UX kavramlarına hakim, sizi ve projenizi yarı yolda bırakmayacak bir şirkettir.

Dünya’ da ve ülkemizde ne yazık ki Bilişim projelerinin %65′ i başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.
Ve Başarısızlıkla sonuçlanan projelerinde yine ne yazık ki, %75′ i sadece fiyatı daha düşük diye seçilen partner’ lardan kaynaklanmaktadır.

En iyi mobil uygulama şirketlerinden biri olan Most idea yazılım ile biz tüm proje süreçleriniz de yanınızda olmaktan keyif ve onur duyarız.

Bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca LinkedIn Sayfamızı da Takip Edebilirsiniz…