B2C Nedir? B2C Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

 • Home
 • Blog
 • B2C Nedir? B2C Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

B2C Nedir? B2C Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

B2C Nedir?

B2C E-ticaret paketleri uygulamaları içerisinde en çok tercih edilen ve en çok bilinen sistemlerden biridir. B2C portal karşımıza daha çok e-ticaret sistemleri üzerinde satışlar yapılan platformlarda ve sanal mağazaların iş birliklerinde çıkmaktadır. Genellikle ticari kurum ve işletmelerin kendi internet sitelerinden satış faaliyetlerini sağlayan tüm çalışmalar B2C kapsamında yer almaktadır. Bu sistemler içerisinde müşterilerin gereksinimleri, firmaların ürün ve hizmetleri ve farklı, firmaların ve kurumların pazarlama faaliyetlerinin yürütüldüğü web platformları ya da sanal mağazalar üzerinden siparişi tamamlayabilirler.

Müşteriler siparişlerle birlikte, ödeme işlemlerini ve kart bilgilerini elektronik ortamlarla birlikte internet sitesine göndermektedir. Ayrıca bu işlemler VPOS adı verilen internet siteleri üzerinden kredi kartlı alışveriş yapma imkânı sunan yeteri kadar güvenilir ve gizlilik sistemleri oldukça fazla gelişmiş olan bir ödeme işlemiyle yapılabilmektedir. VPOS sistemi, diğer bütün alışverişlerde de oldukça fazla kullanılan Pos sistemlerinin internete uygun bir şekle getirilmiş halidir. VPOS bankalar aracılığıyla işleyen bir sistem olduğu için satıcı firmalar ve işletmelerle bu tarz ödemeler için VPOS olanağı oluşturan bankalarla e-ticaret mutabakatı imzalamalıdır. Türkiye’de birden çok banka bu imkânı işletmelere sunuyor. Bu durum dışında farklı firmaların seçimlerine göre EFT, havale ve teslimli ödeme olanağı bulunuyor.

B2C pazarında yer alan ve bu sipariş ve ödeme sistemleri perakende piyasasında iş yapmakta olan firmalar ya da işletmeler için oldukça büyük kâr sağlayan e-ticaret sistemleridir.

 

B2C Entegrasyon Yöntemi ile E-Ticaret Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Pazaryerleri Entegrasyonu Nelerdir? Hepsiburada, Trendyol, N11 Entegrasyonu

 

  • Müşterilerinize B2C sistemleri sayesinde direkt olarak erişim sağlayabilirsiniz.

  • 7 gün 24 saat sipariş oluşturma imkânınız bulunuyor.

  • İnternet sitelerinizdeki geri bildirim sistemi sayesinde müşterilerinizin istekleri, talepleri ve şikâyetleriyle yakinen ilgilenme olanağınız bulunuyor.

  • Ayrıca sadece bulunduğunuz konuma yakın pazarlar dışında farklı şehir ve ülkelerdeki pazarlara ulaşabiliyor ve rekabet gücünüzü arttırabilirsiniz.

  • Yüksek satışları bulunan firmaların oluşturduğu ihracat imkânlarından küçük firmaların yararlanması sağlanabiliyor.

  • Müşterilerin açısından özellikle alışveriş esnasında zaman ya da mekân gibi zorunluluklar ortadan kaldırılıyor ve böylelikle alışverişler daha kolay ve güvenilir hale getiriliyor.

  • B2C E-ticaret sistemleri sayesinde müşterilerinizin güvenini sağlamanız daha kolay bir hale geliyor.

  • B2C e-ticaret sistemlerindeki en önemli şeylerden biri profesyonel düşüncedir. Teknolojinin takip edilmesi ve profesyonel olarak yazılım ve bilişim şirketleriyle çalışmak temel olarak gerekli olan konular arasında yer almaktadır.

  • Müşterilere güven verilmesi ve sadakatli müşterilerin sürekliliği için taahhütlerin gerçekleştirilmesi son derece önem arz etmektedir.

B2C e-ticaret sistemleri sayesinde global çapta müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz. B2C e-ticaret sistemlerinin en önemli yararlarından biri küresel anlamdaki erişim gücüdür. Evleriniz dışında faaliyet gösterdiğiniz küçük işletmeler dahi B2C ticaret sistemi sayesinde küresel çapta bilinen bir markaya dönüşebilir. Ayrıca firmaların ölçeği fark etmeksizin dünyanın her yerinden müşteriye tüm firmalar ürün ve hizmetlerini bu sistemler sayesinde sunabilmektedir.

B2C e-ticaret sistemlerinde herhangi bir fiziksel gider söz konusu değildir. Bu yüzden ötürü birçok firma bu ticaret yöntemini kullanmaktadır. Fiziksek mağazaların aşırı giderlerinden sıkılan birçok işletme günümüzde B2C ticaretini tercih ederek internet üzerinden aynı kitlelere ulaşabiliyor. Böylelikle giderlerini azaltarak istedikleri verimi elde edebiliyorlar. Günümüzde birçok büyük marka fiziksel mağazalara para harcamak yerine, e-ticaret sistemlerinin pazarlamasına daha çok yatırım yaparak şirketlerinin hacmini büyütüyor.

İşletmelerini internete taşıyan firmalar bu ticaret modeli sayesinde sitesini ziyarete gelen müşterilerin profilleri hakkında veriler toplayabilmektedir. Google Analytics gibi araçların yardımıyla tüketicilerle alakalı birçok bilgiye erişmeniz mümkündür. Yeni ticaret sisteminde pazarlama faaliyetlerinizi B2C ticareti sayesinde izlemek daha kolay. Geleneksel pazarlama sistemlerini kontrol etmek eskiden oldukça zordu. Bu ticaret sistemi sayesinde bütün pazarlama etkinliklerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda B2C nedir? B2C Entegrasyonu nasıl yapılır? Sorularına yanıt vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi almak için internet sitemizin blog sayfasını ziyaret edebilir. Yazılım, teknoloji, web tasarım ve SEO konularıyla alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

En büyük sosyal medya platformlarından facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve Meta-universe kavramına büyük yatırım yapacağını açıklaması ile Metaverse coinlere olan ilgi ve rağbette bir hayli arttı.

Metaverse terimi öncesi ve sonrasında hayatımızda olan coin, NFT gibi terimler Metaverse dünyasının vaz geçilmezleri arasaında yerlerini alacaklar. Sanal dünyanın beklendiği gibi para birimide Coin’lerden oluşacak. Peki popüler olan metaverse coinleri nelerdir?

 

  • Axie Infinity (AXS)

  • Starlink (Starl)

  • Decetraland (MANA)

  • The Sandbox (SAND)

  • Ufo Gaming (UFO)

  • Aavegotchi (GHST)

Sonuç olarak Metaverse, kulağa şu an için bilim kurgu gibi gelse de internetin geleceği, bir sonraki adımı olarak tanımlanıyor. Bir çok insan bu mevzuya şüphe ve tereddütle yaklaşsa da gelecekte her şeyin yapılabileceği bir evrenin var olmasının / var olmasını hayal bile etmenin heyecan verici olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

Kim bilir belki de yakın bir gelecekte insanoğlu tüm vaktini burada geçirecek veya kim bilir bu teknoloji öylesine gelişecek ki metaverse’ e bilinç aktarımı durumlar söz konusu olacak. Bunların olup olmayacağını görmek çokta uzun vaktimizi almayacak.

Metaverse’ten Nasıl Arsa Alınır?

NFT nasıl oluşturulur?

NFT ile nasıl para kazanılır?

Metaverse’ te reklam nasıl verilir?

gibi konular için her zaman ki gibi kahvemizi içmeye bekleriz 🙂

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *