“Fikriniz var, işinizin uzmanısınız ama şirket nasıl kurulur? Kaç gün alır? Masrafı nedir? Sermaye büyüklüğünü, Firma tipini nasıl belirlemeniz gerekir?” bilmiyorum diyorsanız, doğru adrestesiniz;

Ne kadar sermaye gerekir?

Şirket kurma işlemleri ortalama iki üç günde tamamlanır. Sermaye büyüklüğünün şti nin hayatını devam ettirebilmesi için yeterli gelir sağlayıncaya kadar geçen süre içinde nakit ihtiyacını karşılayacak kadar olması beklenir. Limited şti için minimum sermaye 10.000TL, anonim Şti için de 50.000TL’dir. İlk aşamada yatırımlar yapılacak, cihazlar, makinalar, üretim tesisleri alınacak, yüklü ithalatlar yapılacak ise ileride ödemelerde sıkıntı yaşamamak adına bu tutarların daha fazla olması gerekir. Sermaye büyüklüğü 10.000TL civarında olan tek ortaklı bir girişim için kira ve mali müşavir ücreti hariç masraflar yaklaşık 1.500-2.500TL civarında tutacaktır.

Şirket tipi ne olmalı?

Şirket tipinin “Limited” ya da “Anonim” olmasına göre getirdiği sorumluluklar ve avantajlar değişkenlik gösterecektir. Genel anlamda limited şirket ile anonim şirket birbirine benzese de aralarında bazı farklılıklar vardır. Minimum sermaye tutarı açısından Limited ştinin avantajı vardır. Ama Limited şti ortaklarının da sorumlulukları sınırsızdır. Anonim şirket ortaklarının sorumlulukları şirkete koydukları sermaye kadardır. Limited şirkette hisse değişimleri noter vasıtası ile gerçekleşir, anonim şirketlerde gerek yoktur. Firmanın hissesinin satışında değer artış kazancı olur ise anonim şirketlerde bazı teşvikler mevcuttur.

Tescil işlemlerine başlamadan önce, bizden size tavsiye kendinize iyi bir mali müşavir seçin. Mali müşaviriniz ile firmanızın faaliyet konularının üzerinden geçerek en uygun şirket modeline karar verebilirsiniz. Yönetim, ortaklık yapısı, sermaye vs. Unutmayın ki firma sahibi olarak firmanızı siz yöneteceksiniz ve birçok yükümlülüğünüz olacak.

Şirket kurmak için yapılması gerekenler

  • Şirket tipine de karar verdiniz, artık kurulum aşamasında yaptırmanız gereken iki tescil işlemi var: İlgili Ticaret Odası’na kayıt yaptırmak ve ilgili Vergi Dairesinden mükellefiyet açtırmak.
  • Öncelikle, firma merkezi olarak göstereceğiniz adresinizin belirlenmesi gerekiyor. Kira kontratı yaptıktan sonra müşavirinize şirket ana sözleşmesini hazırlatmalısınız. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar var: Firma ünvanının ve NACE kodunun belirlenmesi gibi. Mali müşaviriniz ana sözleşmeyi hazırladıktan sonra üzerinden mutlaka birlikte geçmelisiniz.
  • Ardından, çok hoşunuza gitmeyecek olsa da halletmeniz gereken noter işleri var. İlk gidişinizde noterde basılacak ana sözleşmenin altına imzanızı atmanız; İmza beyannamesi hazırlatmanız ve mali müşavire şirket kurma yetkisini vermeniz gerekiyor.
  • Mali müşaviriniz, vergi dairesinden “potansiyel vergi numarası” aldıktan sonra ana sözleşme, imza beyannamesi ve potansiyel vergi numarası ile bankada şirket adına hesap açtırmanız ve sermayenin ¼’ünü bu hesaba yatırmanız gerekiyor. Bu para, firmanız kurulana kadar banka tarafından bloke edilir. Şirketiniz kurulduktan sonra blokaj kalkacak ve paranızı kullanabileceksiniz.
  • Firma kaydı için müşaviriniz artık ilgili ticaret odasına gerekli evrakları içeren dosya ile birlikte başvuruda bulunabilir. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik yoksa, Ticaret Odası tescil işlemlerini bir iki gün içinde tamamlayacaktır.
  • Ticaret Odası’na şirketiniz kaydedildiğinde ikinci kez notere gitmeniz gerekecek. Bu sefer kurulan firmanın imza sirkülerini hazırlatmak için imza atacaksınız.
  • Mali müşaviriniz de firmanızın resmi defterlerini notere tasdik ettirecek ve vergi dairesi kaydı için dilekçe ile başvurarak, gün sonunda firmanızın vergi levhasını çıkaracak. Vergi dairesi şirketinizin bulunduğu adreste yoklama yapacak. Yoklamada sizin bulunmanızı ve yoklama tutanağını sizin imzalamanızı isteyecektir. Yoklama memuru sizi adreste bulamaz ise büyük ihtimalle sizi, tutanak imzası için vergi dairesine davet edecektir.

Artık firmanız kuruldu. Hayırlı olsun!

 

Şimdi sırada web siteniz, uygulama fikriniz var ise Mobil uygulama yaptırmanız, fikriniz elektronik satış ise e-ticaret sitesi tasarımınızın hazırlanması var. İş burdan itibaren artık görev bizim.. 🙂