ÖZEL YAZILIM

Özel yazılım çeşitli firmaların ihtiyaçları doğrultusunda yazılan, tasarlanan programlardan oluşur. Piyasa da her şirketin bütçesine uygun yazılımlar vardır. Her şirket ihtiyacı için pratik kaliteli ve maliyeti düşük yazılımlar satın almak ister. Özel yazılımın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu dezavantajları ortadan kaldırmak içinde şirketler sadece ihtiyaçları doğrultusunda yazılımları satın almalıdırlar.

Şirketler özel yazılıma zaman zaman ihtiyaç duyarlar çünkü özel yazılım zamandan ve kaynaktan tasarruf imkanı sağlar. Şirketlerin özel yazılıma ihtiyaç duyma sebeplerinden biri de diğer yazılımlara oranla daha az sorun yaşanmasıdır. Bunun yanında şirketin büyümek istemesi, verimliliği artırması kar amacı, vs gibi nedenlerde şirketlerin özel yazılımı tercih etme sebeplerindendir. Özel yazılım firmaları şirkete özel çalışır. Şirketin sorununu dinler ve sorun doğrultusunda çözüm üretmeye çalışır. Yazılım boyunca şirketle muhatap olmak zorundadırlar çünkü en ufak bir hata her şeyi baştan aşağıya değiştirmek zorunda bırakabilir. Bu sebeple müşterinin onayına göre yazılımda bir sonraki adıma geçilir.

Özel Yazılımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Müşteri özel yazılımı tamamen benimseyinceye kadar yazılım firması müşteriye yazılım desteği sunar. Peki özel yazılım firmamızı nasıl seçeriz? Ve ihtiyacımız olan yazılımı satın almadan nelere dikkat etmemiz gerekir? Bir yazılım şirketi seçmeden önce kafamızda bir taslak oluşturmamız ve ihtiyaçlarımızı belirlememiz alacağımız tekliflerde daha doğru kararlar almamızı sağlar. Özel yazılım firması tercih ederken dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri de yazılım firmasına yaptırmak istediğiniz özel yazılım konusunda tecrübesinin olup olmamasıdır. Çalışacağınız firmadan daha önce yazılım satın almış şirketlerle iletişime geçerek memnuniyet araştırması yapabilirsiniz. Yazılım firması sizinle projeyi sürdürürken tek müşteri sizmişsiniz gibi davranış sergiliyorsa bu işlerinde deneyimleri olduklarının göstergesidir. Özel yazılımlar büyük yatırımlardır, şirket bütçesinden fazla bir maliyet ödeniyorsa yazılım için bu maliyetin doğru firmayla yapılması gerekmektedir.

Hangi firma ile çalışılacağına karar verildikten sonra gelen en önemli adım, çalışanları iş sürecine hazırlamaktır. Çalışanları projeye odaklanmaları adına bilgilendirmeler yapılmalıdır. Bunun için yazılım firması ile tanıştırmak ve işi uzmanlarından dinlemelerini sağlamakta yararlıdır. Yazılımın satan firma, sattığı yazılımın sonrasında ki hizmetlerde de müşteriye yazılım desteği sunar.

Sizin veya Firmanızın da Özel Yazılıma ihtiyacı varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

özel yazılım

özel yazılım

 

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.